• Polski
  • English
  • Deutsch
  • Français
  • Español
  • Italiano
  • Русский
  • Українська

Wkłady do biokominków – warto wiedzieć.

Kiedy zestawimy obok siebie biokominki różnych producentów, okaże się, że między niektórymi z nich różnica jest niewielka i właściwie tylko nasz gust decyduje, który biokominek wybierzemy. Lecz są też na rynku produkty, których należy unikać – nomen omen – jak ognia. W tym artykule rozprawiamy o sercu biokominka, jakim jest wkład na bioetanol.

Wkład na bioetanol, czyli serce biokominka.

Przedstawialiśmy już argumenty za tym, że biokominki są bezpieczne na tyle, na ile są dobrze wykonane i na ile ich użytkownicy zastosują wymagane do ich obsługi środki ostrożności i… zdrowy rozsądek. O ile na to drugie wpływ mamy niewielki (możemy jedynie w ramach niniejszego poradnika dostarczać wiedzy na temat biokominków), o tyle na dobre wykonanie wpływ mamy ogromny. Jako producent wysokiej jakości biokominków i wkładów do biokominków z pełną odpowiedzialnością możemy zapewnić, iż nasze produkty wykonane są z największą starannością i dbałością o szczegóły, a także zgodnie z wymaganiami stawianymi producentom kominków na biopaliwo.

Biokominki składają się zasadniczo z zaledwie dwóch elementów: obudowy (do której wszyscy przywiązują ogromną wagę ze względu na jej walory estetyczne i dekoracyjne) oraz z wkładu na bioetanol (który przez klientów jest niemal pomijany jako aspekt wyboru i zauważany wyłącznie pod względem estetyki jego widocznej części). Tymczasem wkład do biokominka to element, który ma niebagatelne, a wręcz najbardziej istotne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Palnik na biopaliwo, to – można rzec – serce każdego biokominka.

KAMI jest liderem wśród polskich producentów wkładów do biokominków i kominków na biopaliwo. Więcej o naszej firmie znajdziesz w tej zakładce na naszej stronie. Oferujemy największą różnorodność palników charakteryzujących się najwyższymi parametrami technicznymi i użytkowymi. Opracowaliśmy własny system zabezpieczeń, który pozwala na całkowite zniwelowanie niebezpieczeństwa spowodowanego ewentualnym niekontrolowanym wyciekiem biopaliwa z palnika.

Wszystkie produkowane przez nas wkłady na biopaliwo składają się w dolnej części z pojemnika wykonanego z blachy o gr. 2 mm, malowanej proszkowo farbą termoodporną na kolor czarny półmatowy, wewnątrz którego znajduje się wypełnienie ceramiczne (mata glinokrzemianowa). Jest ono niepalne, odporne na temperaturę do 1260 st. C (nie topi się!) – natomiast doskonale wchłania bioetanol i zapobiega jego pływaniu w palniku.

Górna część wkładu na bioetanol to:

  • metalowa siatka zabezpieczająca matę ceramiczną;
  • stalowa maskownica z otworami, wykonana z blachy o gr. 3 mm, która ma za zadanie usprawnienie obiegu oparów bioetanolu oraz stanowi oparcie dla pokrywy wkładu;
  • ruchoma pokrywa wkładu, pozwalająca na regulację wielkości płomienia, wykonana z blachy o gr. 5 – 6 mm – w zależności od rozmiaru palnika (im linia ognia dłuższa, tym pokrywa grubsza) – we wkładach od długości 600 mm stosujemy pokrywę zamykaną „na zakładkę”, która maksymalnie uszczelnia i definitywnie odcina dopływa powietrza pozwalając na błyskawiczne wygaszenie płomienia.

W zależności od preferencji użytkownika górna część wkładu na biopaliwo (czyli: siatka zabezpieczająca, maskownica i pokrywa) może być wykonana ze stali malowanej proszkowo farbą termoodporną na kolor czarny półmatowy lub ze stali nierdzewnej (INOX).

Uwaga: nieco inaczej skonstruowane są palniki RING (okrągłe) – różnica polega na budowie pokrywy.

Aby dać jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa, do wkładów na biopaliwo przeznaczonych do zabudowy (np. w meblach czy bezpośrednio w ścianie), skonstruowaliśmy specjalny pojemnik zabezpieczający. Jest on wykonany z grubej blachy (3 mm), malowany proszkowo farbą termoodporną na kolor czarny półmatowy, a w jego bocznych ściankach znajdują się otwory wentylacyjne. Pojemnik ma wymiary dostosowane do konkretnego wymiaru palnika na biopaliwo, a jego zadaniem jest „wyłapanie” ewentualnego przypadkowego wycieku bioetanolu i zapobiegnięcie przedostaniu się go do wnętrza mebla czy ściany. Pojemnik pozwala na odprowadzenie oparów biopaliwa poprzez otwory wentylacyjne i tym samym całkowite zniwelowanie mogącego wystąpić zagrożenia. Stosując do zabudowy wkład na bioetanol wraz z pojemnikiem zabezpieczającym mamy pewność, że ciecz nie wydostanie się na zewnątrz w żadnym wypadku. Jest to dodatkowe zabezpieczenie biokominka do zabudowy. W produkowanych przez nas biokominkach rolę pojemnika zabezpieczającego stanowi obudowa wkładu na biopaliwo (w biokominkach wolno stojących i naściennych) lub korpus (w biokominkach przeznaczonych do zabudowy).

A na zakończenie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o produkowanych przez nas wkładach na bioetanol.


 


Skomentuj